White Swiss Shepherd Puppies BTWW Puppy Comes Home

Kutsikas tuleb koju

Seoses kättejõudva kutsika kojutulekuajaga saadan alljärgnevat infot:

Kutsikad on kojuminekul mikrokiibitud, ussikuuritatud, omavad EURO passi.

Koju minnes palun logi sisse eesti riigiportaali ja kanna oma koer riigi registrisse.
http://www.saksalambakoer.ee/g22s22644

Kes soovib kutsikale soetada puuri, et teda korteris või majas sees hoides õpetada seal olema, siis mina ise ostan neid http://www.midwestpetproducts.com/midwestdogcrates/life-stages-dog-crate

1636 on emase koera puur. Isase oma on 1642.
Ja kui veel suuremat tahta siis 1648 on suhteliselt suur ja mugav puur koerale.

Ase võiks olla kutsikale pehme ja asuda kusagil sellises kohas, et ta näeb inimeste liikumist, kui on puur, siis puuris.

Toidukauss ja joogikauss võiks olla metallist midagi sellist

http://btww.eu/wp-content/uploads/2019/03/koera-toidukauss.png

Plastmassist eritavad igasuguseid mürgiseid ühendeid. Statiivil kausse mitte osta, neid peetakse osaliselt koerte maokeeru põhjustajaks. Koera normaalne söögiasend on maast, mitte maast kõrgemale tõstetud kausis, niimoodi ei liigu toit normaalset teed pidi makku.

Esialgu võiks olla kaelarihm ja rihm riidest, igas lemmikloomapoes ja kliinikus müüakse. Kaelarihm võiks olla selline, mida saaks laiendada.

Üks näidis http://btww.eu/wp-content/uploads/2019/03/kutsika-kaelarihm.jpg

Juhul, kui õnnestub leida laiemat nahast kaelarihma, siis see on veelgi parem.

Kui koer on juba suuremaks kasvanud, siis tasuks soetada universaalne metallkett ja nahkrihm. Metallkett peaks olema pikkade lülidega, siis ei lõhu karva ja koera on lihtsam hallata ning külje pealt keevitatud, et vastu peaks.

Üks näidis http://btww.eu/wp-content/uploads/2019/03/koera-kaelakett.png

Nahkrihm peaks olema käes pehme ja 1,80-2,20 pikkusega. Need sobivad tavaelus igaks elujuhtumiks ja ei teki olukorda, kus pead jälle hakkama midagi soetama.

Üks näidis http://btww.eu/wp-content/uploads/2019/03/koera-nahkrihm.jpg

Harjumaalastel soovitan külastada Sipelga tn. 2, Sõpruse pst. ja Tammsaare tee ristil, Statoili ja McDonald`si taga asuvat Koertekeskust, seal on olemas korralikud, vastupidavad ja kvaliteetsed asjad. Enamikes mujal kohtades on väga raske midagi kvaliteetset ja kestvat leida. Seda ei tasu alahinnata.

http://www.koertekeskus.ee/

Üks korralik suur lemmikloomade keskus asub näiteks:
Rannamõisa tee 8, Tallinnas
Aida 7 Pärnu
Riia 2 Tartu
https://www.petcity.ee/

Veterinaarkliinikutest soovitan Tallinnlastele Västriku kliinikut.
http://www.vastriku.ee

Tartukatele Päikese kliinikut
http://loomakliinikpaike.webs.com/apps/location/

Kutsikate toitumissoovitus oleks umbes 50% kvaliteetset kuivtoitu ja 50% toortoitu, suhe võib muutuda, kuid mitte üle 80/20 suhte.
Kuivtoit, mida meie soovitame ja millega meie koerad on terveks kasvanud on Hills Medium Puppy. http://btww.eu/wp-content/uploads/2019/03/hills-puppy-medium.jpg

Seda saab osta kõikidest veterinaarkliinikutest ning samuti zooplusist tellida, kust seda on võimalik saada soodsamalt. https://www.zooplus.de/shop/hunde/hundefutter_trockenfutter/hills/puppy/4944

Kui toitu ostate, siis vaadake kindlasti, et see oleks Medium Puppy, mitte Large Breed, kliinikutes näiteks soovitavad alati Large Breedi aga see ei ole hea meie tõule.

Toortoit koerale on: toores liha, toores liha koos kontidega, toores kana (võib olla ka täitsa terve kana ja kontidega), toores muna, kohupiim, jogurt, piim, keefir jne.
Nii nagu hunt looduses sööb nii suudab ka koer süüa. Koera terveks kasvamiseks ja arenguks on vaja, et tal oleks täisväärtuslikku toitu süüa.
Toorest toitu on koerale vaja immuunsüsteemi ülesehitamiseks ja toimimiseks. Kuivtoitu on vaja selle jaoks, et oleksid olemas ka kõik vajalikud vitamiinid.
Ostes toores liha soodsalt turult või näiteks sooduspakkumiste ajal olid säästumarketis kanad odava hinnaga, toored räimed ja lõhe supikogud, tuli minu arvutuste järgi toore toiduga koera toitmine isegi odavam kui Hillsiga toitmine.
Toore toidu päevanorm täiskasvanud koerale on 2-3% tema kehakaalust. Kuivtoidu jaoks on kotil peal olemas kutsika päevanormid aga need on minu kogemuste kohaselt 30% liiga suured.

Lisavitamiine kuivtoiduga toidetavale koerale EI TOHI anda, kasvatad haige koera.
Koer EI TOHI paks olla, pigem sale ja sihvakas ning tast kasvab terve koer. Kui kutsikas on kasvu ajal paks või saab liiga palju lisaaineid, siis ta ei kasva terve.

Kutsika toitmine:
kuni 3 elukuu kaasa arvatud 4 korda päevas, kuivtoit pehmeks leotatuna
4 – 7 elukuu kaasa arvatud 3 korda päevas, kuivtoidule peale kallata vett
8 – 12 elukuu kaasa arvatud 2 korda päevas, kuivtoidule peale kallata vett
12 – +… 2 korda päevas või kui ei ole võimalik, siis võib ka 1 kord päevas anda, 2 on siiski parim, kuivtoidule peale kallata vett

Kuivtoitu mitte anda kuivana vaid alati vesi peale kallata, et oleks nagu supp ning et koer saaks juba kuivtoitu süües kohe endale kõhtu piisava koguse vedelikku, siis ei hakka kuiv toit maost vedelikku sisse imama ja seda kuivatama.

Kutsikas peab saama liikuda täpselt nii palju, kui ta ise tahab. Kasvõi 12 tundi järjest joosta, kui ta seda ise tahab ja soovib.
Samas, sunnitud liikumine nagu jalgrattaga sõitmine, kutsika jaoks pikad jalutuskäigud ja muu sarnane, kus ta peab pikalt ennast koormama ilma, et ta võiks puhkama heita on kahjulikud. Neist tuleks kuni koera 12 kuuseks saamiseni hoiduda.

Koera suurim areng on kuni 12 elukuuni, pärast seda on ta luustik juba enam vähem välja arenenud ja suuri probleeme ei saa enam tekkida. Kuni selle ajani on areng väga kiire ja meie, inimesed, kipume tihtipeale unustama, et näiteks 3 kuune kutsikas ei suuda kunagi täiskasvanud inimesega 1-3 km jalutusringi vastu pidada ilma endale füüsiliselt liiga tegemata.

Kutsika terveks kasvamise aluseks on:
1 tasakaalustatud toit – toored lihasaadused ja kvaliteetne kuivtoit
2 sportlikud eluviisid – iseenda tempos päev läbi hullata
3 puhas ja hapnikurikas kasvukeskkond – looduse keskel, kas oma aias või jalutuskäigud metsas

Kutsika kasvatamisel soovitan kasutada nippi, mida mina kasutan.
Kui ma tahan teada, kas see mida ma kutsikalt ootan või temaga teha tahan on temale eakohane, siis kõrvutan ma tema vanust inimlapse vanusega.
Näiteks: kui 3 kuuse kutsikaga midagi teha tahan, siis mõtlen, kas 3 aastasele lapsele see oleks mõistlik.

Kui niimoodi mõelda, siis on palju lihtsam paralleele tõmmata, sest meie oleme inimesed ja saame aru inimestest aga mitte koertest.

Nii nagu 3 aastane laps ei suuda rahulikult tundide kaupa istuda, alati 100% sõna kuulata ja mitmeid kilomeetreid pikki matke ette võtta nii ei suuda seda ka 3 kuune kutsikas.
Mul on olnud kutsikaomanikud, kes ujutasid keset talve oma kutsikat meres ja ise olid veel selle üle uhked kuni kutsikas tõsiselt haigeks jäi.

Järgmised vaktsineerimised: Vaata koera passi.

Ussikuurid:
Enne igat vaktsineerimist tuleb teha ussikuur 10 päeva ennem
Ussikuuri tuleb teha 1-4 korda aastas. Mitte vähem kui 1 kord aga mitte rohkem kui 4 korda aastas. Kõhulahtisuse korral tuleb teha ussikuur (giardia) 3 päeva järjest Drontal Plus tabletid ja 10 päeva pärast uuesti Drontal Plus 3 päeva järjest. Vajadusel korrata sama 30 päeva pärast. Ussikuuride ajal kindlasti vaadata, et koer oma väljaheitega kokku ei puutuks ning koera magamisase ja muud nakkunud kohad desinfitseerida.

Parasiiditõrje:
Üldist parasiiditõrjet võiks teha 1-2 korda aastas.
Advocate ja Stronghold on head, mis mõjuvad kõikidele parasiitidele – kirbud, sügelised, ussid jne.
Advantix II on lihtsamate nahaparasiitide ning kirpude ja puukide peletamiseks hea.

Organisatsioonid, mis koeraomanikke toetavad ja kuhu liikmeks saab astuda on:

Eesti Valgete Lambakoerte Tõuühing
www.valgelambakoer.ee

Eesti Kennelliidu Koolitust Koordineeriv Kogu
http://web.zone.ee/ekl-kkk/

Eesti Kennelliit
www.kennelliit.ee

Koerteklubi Articus (Jüri kandi seltskond)
www.articus.eu

Koolitajate nimekiri
http://www.sportkoer.com/prox/personlist/

Rohkemate küsimuste korral võta Monika või Heliga ühendust.

Kirjutanud:

Monika Laneman – BTWW kutsikaomanike jaoks

BTWW Puppy Comes Home White Swiss Shepherd Puppies

Download the PWG Club Mobile App for Your iPhone or Android !

Leave a Comment